mail
facebook
instagram
twitter

Ekibimiz

Ekibimiz

cigdem-dogan-bilgin-mak-psikoloji

Çiğdem Doğan Bilgin

Psikolog

cigdemdoganbilgin@makpsikoloji.com

0 (312) 241 99 60

Bir ilkbahar gecesi Ankara’da dünyaya geldim. Çocukluğum ikincil ebeveynlerle kalabalık içinde bahçeli evlerde geçti. Bu yılların anılarına, kimsenin müdahale etmediği doğal oyun alanlarındakiler de ekleyerek biriktirdim. O zamanlar büyük şehirde yaşamının daha kolay olduğu, koşturmaca, kalabalık ve karmaşanın daha az olduğu yıllardı. 

 

Ankara sevdasından mıdır yoksa aileme düşkünlüğümden midir hala çözebilmiş değilim ama üniversitede de Ankara’dan kopamadım. Psikoloji eğitimimi Ankara’da tamamladım. Lisans eğitimim süresince öğrenme ve araştırmaya tutkumla seminerden, eğitime oradan oraya koşturdum.

 

Üniversite yıllarımda hep okuyan,araştıran ve gözlemleyen bir öğrenciydim. Bu özelliklerimi pekiştiren bir çok çalışmanın içinde yer almaya can atardım. İşte üniversitede proje asistanlığı yaptığım dönem tam bu zamana denk düşer. Proje asistanlığımı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri Kliniğinde yapmış olduğum staj takip etti. Bu deneyimlerin mesleki gelişimime çok önemli katkıları oldu. Bunların takiben eğitimim boyunca yetişkinlerle çalışmayı kafama koyduğumu zannederken bir proje kapsamında yaklaşık 1 yıl süre ile Çocuk Esirgeme Kurumunda 3-6 yaş arasındaki çocuklarla çalışma şansım oldu. Burada çocukların tüm gelişimsel süreçlerini yakından takip etme, geliştirme ve bu çocukların ailelerinin varlığı ya da yokluğunun bu gelişim süreçlerine katkısı üzerine çalıştım. Bu deneyim hayatımın dönüm noktası oldu. Bir daha çocuklardan ve onların ailelerinden kopamadım. Şuan da uzmanlık derecemi alacağım yüksek lisansımı da bu alanda yapmaya başlamak benim için heyecan ve mutluluk verici bir süreç.

 

Severek yaptığım mesleğimi, “bir çocuk değişir tüm dünya değişir” düşüncesiyle çocuklara ve ergenlere, ailelere, onların kendileri ve birbirleriyle iletişim yolculuklarına eşlik ederek sürdürmekteyim. Çalışmayı, okumayı, gözlemlemeyi, öğrenciliği, yazı yazmayı ve oyun oynamayı çok seviyorum.

 

Uygulama alanlarım Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Öğrenme Güçlükleri, Disleksi, Okuma-Yazma Sorunları, Motor Beceri Bozuklukları, Otizm Spektrum Bozukluğu, Asperger Sendormu, Davranış Bozuklukları, çocukluk ve okul çağı sorunlarında çocuk, ergen ve ebeveynlik danışmanlığıdır. Bu süreçleri desteklemeye yönelik danışanlarımın okullarındaki öğretmenleri ve rehberlik servisleriyle iş birliği içinde çalışmaktayım. Bunların yanı sıra öğretmenlere, okulların rehberlik servislerine ve ailelere bir çok konuda seminerler vermekteyim.

Esra Yatağan

Uzman Psikolog

esrayatagan@makpsikoloji.com

0 (312) 241 99 60

Koç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü mezunu olan Esra İnciler Yatağan, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde “Aile Psikolojisi” Yüksek Lisans programını “The Relationship between Pornography Consumption and Sexual Satisfaction Based On The Theory of Planned Behavior” konulu projesiyle başarıyla tamamlamıştır. Aynı adlı projeyi Milano’da düzenlenen 14. Avrupa Psikoloji Kongresi’nde sunmuştur. Üniversite ve Lisans eğitimi sürecinde İnsan Kaynakları ve Sosyal Hizmet alanlarında çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. 

 

Çalışmalarında; çocuk ve gençlerde kullanılan psikolojik ölçüm ve değerledirme testlerinden ” Bender-Gestalt Testi (Çocuklar İçin Uygulama), Koppitz İnsan Çizim Testi, Benton Görsel Bellek Testi, CAT (Çocuklarda Tematik Algı Testi), Louisa Duss Psikanalitik Hikâyeler Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, OKHT (Okula Hazırlık Değerlendirme Testi), Metropolitan Okul Olgunluğu Testi ve Gesell Testlerini uygulayabilmektedir. 

 

Çalışmalarında; çocuk ve ergen gelişimine yönelik uygulamalar ile ebeveynler için Aile Terapisi yöntemlerini uygulamaktadır. Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu, Ergenlik süreçleri, Disleksi, Okuma/Yazma Sorunları, Öğrenme Güçlükleri, Kaygı Bozuklukları ile çocukluk ve okul çağı sorunları çalıştığı başlıca sorun alanlarıdır. 

 

Ayrıca Çiftlerle yaptığı danışmanlık süreçlerinde Evlilik Öncesi Dönem, İlişki Süreci, Çiftler arası İletişim, Cinsel Hayat ve Boşanma Sürecini çalışmaktadır.

Buket Ağaç

Yönetici Asistanı

info@makpsikoloji.com

0 (312) 241 99 60

Kalabalık bir ailenin içinde büyüyüp yetişmek demek etrafının her zaman insanlarla, çocuklarla dolu olması demektir. Kalabalık bir ailede büyümüş birisi olarak insan ilişkileri, çocuklar ve davranışları hep ilgimi çekti.

 

Üniversite çağına gelinceye dek yaptığım bu gözlemlerin bana çok keyif verdiğini fark etmemle birlikte ne olursa olsun hayatım bir şekilde psikoloji bilimine temas etmeli diye düşündüm, yapacağım her iş bu alana dokunmalıydı. Üniversite sınavlarında Süleyman Demirel Üniversitesi Maliye Bölümünü kazandım. Bu bölümü okurken ilgi alanıma da hitap edecek bir meslekte çalışmak her zaman önceliğim oldu.

 

Mezun olduktan sonra ilk olarak insan ilişkileriyle iç içe olmak, bir yandan da insanların mutluluğuna bir şekilde katkıda bulunmak adına bir organizasyon şirketinde müdürlük görevini üstlendim. İnsanların en özel gününde yanlarında olup onları mutlu görmenin verdiği tatmin bu alanda daha da ilerlemem için beni cesaretlendirdi.

 

Bu esnada MAK Psikoloji karşıma çıktı. 2018 yılının Aralık ayından beri Mak Psikoloji’de yönetici asistanlığı yapmaktayım. MAK Psikoloji benim için bir iş yeri olmanın çok ötesinde, hep arzuladığım gibi bir ortam sunarak çocukluk hayalimi de gerçekleştirmemi sağladı.