mail
facebook
instagram
twitter

Ekibimiz

Ekibimiz

Psikolog Çiğdem Doğan Bilgin

Çiğdem Doğan Bilgin

Psikolog

cigdemdoganbilgin@makpsikoloji.com

0 (312) 241 99 60

Bir ilkbahar gecesi Ankara’da dünyaya geldim. Çocukluğum ikincil ebeveynlerle kalabalık içinde bahçeli evlerde geçti. Bu yılların anılarına, kimsenin müdahale etmediği doğal oyun alanlarındakiler de ekleyerek biriktirdim. O zamanlar büyük şehirde yaşamının daha kolay olduğu, koşturmaca, kalabalık ve karmaşanın daha az olduğu yıllardı. 

 

Ankara sevdasından mıdır yoksa aileme düşkünlüğümden midir hala çözebilmiş değilim ama üniversitede de Ankara’dan kopamadım. Psikoloji eğitimimi Ankara’da tamamladım. Lisans eğitimim süresince öğrenme ve araştırmaya tutkumla seminerden, eğitime oradan oraya koşturdum.

 

Üniversite yıllarımda hep okuyan,araştıran ve gözlemleyen bir öğrenciydim. Bu özelliklerimi pekiştiren bir çok çalışmanın içinde yer almaya can atardım. İşte üniversitede proje asistanlığı yaptığım dönem tam bu zamana denk düşer. Proje asistanlığımı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri Kliniğinde yapmış olduğum staj takip etti. Bu deneyimlerin mesleki gelişimime çok önemli katkıları oldu. Bunların takiben eğitimim boyunca yetişkinlerle çalışmayı kafama koyduğumu zannederken bir proje kapsamında yaklaşık 1 yıl süre ile Çocuk Esirgeme Kurumunda 3-6 yaş arasındaki çocuklarla çalışma şansım oldu. Burada çocukların tüm gelişimsel süreçlerini yakından takip etme, geliştirme ve bu çocukların ailelerinin varlığı ya da yokluğunun bu gelişim süreçlerine katkısı üzerine çalıştım. Bu deneyim hayatımın dönüm noktası oldu. Bir daha çocuklardan ve onların ailelerinden kopamadım. Şuan da uzmanlık derecemi alacağım yüksek lisansımı da bu alanda yapmaya başlamak benim için heyecan ve mutluluk verici bir süreç.

 

Severek yaptığım mesleğimi, “bir çocuk değişir tüm dünya değişir” düşüncesiyle çocuklara ve ergenlere, ailelere, onların kendileri ve birbirleriyle iletişim yolculuklarına eşlik ederek sürdürmekteyim. Çalışmayı, okumayı, gözlemlemeyi, öğrenciliği, yazı yazmayı ve oyun oynamayı çok seviyorum.

 

Uygulama alanlarım Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Öğrenme Güçlükleri, Disleksi, Okuma-Yazma Sorunları, Motor Beceri Bozuklukları, Otizm Spektrum Bozukluğu, Asperger Sendormu, Davranış Bozuklukları, çocukluk ve okul çağı sorunlarında çocuk, ergen ve ebeveynlik danışmanlığıdır. Bu süreçleri desteklemeye yönelik danışanlarımın okullarındaki öğretmenleri ve rehberlik servisleriyle iş birliği içinde çalışmaktayım. Bunların yanı sıra öğretmenlere, okulların rehberlik servislerine ve ailelere bir çok konuda seminerler vermekteyim.

Uzman psikolog Esra Yatağan

Esra Yatağan

Uzman Psikolog

esrayatagan@makpsikoloji.com

0 (312) 241 99 60

Koç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü mezunu olan Esra İnciler Yatağan, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde “Aile Psikolojisi” Yüksek Lisans programını “The Relationship between Pornography Consumption and Sexual Satisfaction Based On The Theory of Planned Behavior” konulu projesiyle başarıyla tamamlamıştır. Aynı adlı projeyi Milano’da düzenlenen 14. Avrupa Psikoloji Kongresi’nde sunmuştur. Üniversite ve Lisans eğitimi sürecinde İnsan Kaynakları ve Sosyal Hizmet alanlarında çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. 

 

Çalışmalarında; çocuk ve gençlerde kullanılan psikolojik ölçüm ve değerledirme testlerinden ” Bender-Gestalt Testi (Çocuklar İçin Uygulama), Koppitz İnsan Çizim Testi, Benton Görsel Bellek Testi, CAT (Çocuklarda Tematik Algı Testi), Louisa Duss Psikanalitik Hikâyeler Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, OKHT (Okula Hazırlık Değerlendirme Testi), Metropolitan Okul Olgunluğu Testi ve Gesell Testlerini uygulayabilmektedir. 

 

Çalışmalarında; çocuk ve ergen gelişimine yönelik uygulamalar ile ebeveynler için Aile Terapisi yöntemlerini uygulamaktadır. Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu, Ergenlik süreçleri, Disleksi, Okuma/Yazma Sorunları, Öğrenme Güçlükleri, Kaygı Bozuklukları ile çocukluk ve okul çağı sorunları çalıştığı başlıca sorun alanlarıdır. 

 

Ayrıca Çiftlerle yaptığı danışmanlık süreçlerinde Evlilik Öncesi Dönem, İlişki Süreci, Çiftler arası İletişim, Cinsel Hayat ve Boşanma Sürecini çalışmaktadır.

Hilal Kalkan

Psikolog

info@makpsikoloji.com

0 (312) 241 99 60

Atılım Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. 2018 yılında Mak Psikoloji Ailesinde stajını tamamladıktan sonra 2020 yılında Psikolog olarak tekrar aramıza katılmıştır.

Başlıca Aldığı Eğitimler

Gottman Çift Terapisi,
Deneyimsel Oyun Terapisi,
Çözüm Odaklı Terapi,
Kriz, Travma ve Yas Danışmanlığı ve
9-12 Yaş Sağlıklı Cinsellik.

Çalıştığı Alanlar

Çiftlerle ve yetişkinlerle;

Evlilik-ilişki problemleri,
Evlilik öncesi süreç,
Aldatma,
Çatışma,
Duygusal kopukluk
Boşanma süreci…

Yetişkinlerde;

Kaygı bozukluğu,
Öfke denetimi,
Öz güven sorunu…

Ergenler ve çocuklarda;

Ergenlerde akran ilişkisi,
Ergenlik dönemi pozitif iletişim ve ebeveyn tutumları,
Sınav kaygısı ve motivasyon konularında…

Çocuklarda;

Boşanma süreçleri,
Ayrılık kaygısı,
Üzüntü ve korku gibi duyguların normalin üzerinde olması,
Sosyal içe kapanıklık,
Öz güven problemleri,
Ailede ve okuldaki değişimlere adapte olmada zorlanma,
Okul reddi,
Kendini ya da başkalarını acıtacak hareketlerde bulunma,
Sebebi anlaşılmayan baş ve karın ağrıları,
Bez bırakma ve çocuklukta mastürbasyon.

 

Psikoloji biliminin sürekli gelişen ve geliştiren bir alan olduğunun “altını çizerek” eğitimlerine devam etmektedir.

Buket Ağaç

Yönetici Asistanı

info@makpsikoloji.com

0 (312) 241 99 60

Kalabalık bir ailenin içinde büyüyüp yetişmek demek etrafının her zaman insanlarla, çocuklarla dolu olması demektir. Kalabalık bir ailede büyümüş birisi olarak insan ilişkileri, çocuklar ve davranışları hep ilgimi çekti.

 

Üniversite çağına gelinceye dek yaptığım bu gözlemlerin bana çok keyif verdiğini fark etmemle birlikte ne olursa olsun hayatım bir şekilde psikoloji bilimine temas etmeli diye düşündüm, yapacağım her iş bu alana dokunmalıydı. Üniversite sınavlarında Süleyman Demirel Üniversitesi Maliye Bölümünü kazandım. Bu bölümü okurken ilgi alanıma da hitap edecek bir meslekte çalışmak her zaman önceliğim oldu.

 

Mezun olduktan sonra ilk olarak insan ilişkileriyle iç içe olmak, bir yandan da insanların mutluluğuna bir şekilde katkıda bulunmak adına bir organizasyon şirketinde müdürlük görevini üstlendim. İnsanların en özel gününde yanlarında olup onları mutlu görmenin verdiği tatmin bu alanda daha da ilerlemem için beni cesaretlendirdi.

 

Bu esnada MAK Psikoloji karşıma çıktı. 2018 yılının Aralık ayından beri Mak Psikoloji’de yönetici asistanlığı yapmaktayım. MAK Psikoloji benim için bir iş yeri olmanın çok ötesinde, hep arzuladığım gibi bir ortam sunarak çocukluk hayalimi de gerçekleştirmemi sağladı.