mail
facebook
instagram
twitter

Tatil Sürecinde Çocuklar İçin Ekran Süresini Sınırlamak

Paylaş

2022-2023 eğitim öğretim döneminin çocuklar ve ebeveynler tarafından geride bırakıldığı, okulların kapandığı, çocuklar için tatilin başladığı bir sürece giriş yapıldı. Eğitim döneminde tatil sürecinde farklı zorluklar yaşanabiliyor.

Tatil sürecinde ebeveynlerin en çok zorlandığı konulardan bir tanesi çocuklar için tablet, televizyon, bilgisayar kullanımı ve bunun süresi. Çocuklar daha fazla ekrana maruz kalıyor, gün içinde var olan vakitlerinin çoğunu daha çok televizyon izlemek, internette içeriklere bakmak ve bilgisayar oynamak ile geçirmek istiyorlar.

Çocukların iyiliğini gözetmek adına buralara sınır getirmek çok kıymetli ancak bununla beraber farklı etkinlikler, aktiviteler eklemek de en az sınır koymak kadar önemli.

Tüm günlerini okulda geçiren, hareket ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü okulda karşılayan çocuklar için şu anda tüm gün evde olmak oldukça zorlayıcı olabiliyor. Gün içinde hareket ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak, evde yapabileceği etkinlikler, oyun alanları sunmak bu süreci çocuk için daha keyifli hale getirir aynı zamanda ekranla arasına mesafe koymasını sağlamış olur.

Çocuğun yaşını gözeterek ona uygun evle ilgili sorumluluklar vermek, evde hali hazırda olan sorumluluklarını arttırmak ve bunu keyifli, oyuncu bir yerden yapmak tatil sürecinde yapabilecekler arasında yer alabilir. Aktiviteleri seçerken çocuğunda bundan keyif alıyor ve yaptığı şeyi seviyor olması değerli. Çünkü çocuğun keyif aldığı bir şey olan ekranın, online oyunların süresini azaltırken onun yerine geçen eylemin yine keyif aldığı bir aktivite olması sürdürülebilir ve gerçekçi bir düzenin oluşmasını sağlıyor.

 

 

Psikolog Ece Caferoğlu

Paylaş
Yorum Yok

Yorum Bırak

Yorum
Ad
E-posta
Website