mail
facebook
instagram
twitter

Yeni Yıla Baktığımda

Paylaş

Önümüzde henüz yürümediğimiz bir yılın bir yolun başlangıcındayız. Resim yapmaya başladığınız bir tuvale uzaktan bakıp, gözden geçirdikten sonra nasıl devam edebileceğimizi düşünme durağındayız.

Bir şeyleri hayatımızdan çıkarma,

Bir şeyleri hayatımıza alma,

Bir şeylerin daha fazlasına, daha azına sahip olmaya ya da devamlılığına dair niyetlerimizi tutuyoruz içimizde.

Bu niyetlerin kimisinin tohumlarını daha önce ektik; onlar tomurcuklanmaya başlamış filizlenmeyi bekliyor, bazılarının tohumları elimizde toprakla buluşmayı bekliyor. Yeni bir yılın kapısını araladığımız, bir önceki yılın kapısını kapattığımız o eşikteyken gelin bazı sorular soralım kendimize. Telaşemiz olmadan dönüp bir bakalım mı içimize?

  • Bedenime baktığımda;

Fiziksel aktivitelerime, uykuma, yemek yememe, vücudumdaki organlarıma baktığımda gördüklerim neler? Neye ihtiyacım var?

  • Başarmak istediklerime baktığımda;

Taleplerime, amaçlarıma baktığımda; uyumlanacağım, çabalayacağım, kendimi düzenleyeceğim, başa çıkacağım ve mücadele edeceğim neler duruyor önümde?

  • İlişkilerime baktığımda;

Kendimle, partnerimle, ailemle, sosyal çevremle ve nesnelerle olan ilişkimde neler bu ilişkilerimi besliyor ya da besler? Çıkarmam gereken dönüştürmem gereken neler var?

İlişkilerimde neler için çabalıyorum? Hep aynı şekilde mi çabalıyorum yoksa farklı yollar deniyor muyum?

  • Bulunduğum yerden geleceğe baktığımda;

Yeni yıl için ortaya koyduğum niyetlere umutla, gerçekçi bir iyimserlikle yaklaşıp sonuçları hakkında beklentiye girebiliyor muyum? Bu niyetlerin hayatım için anlamı ne?

Cevaplarınız ne olursa olsun ya da bir cevabınız olsun ya da olmasın; bedeniniz, başarılarınız, ilişkileriniz, geleceğiniz için oluşan niyetlerinizin dengede olduğu birbirini dengelediği bir yıl olması dileğiyle….

Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

 

Psikolog Seda Türker

Paylaş
Yorum Yok

Yorum Bırak

Yorum
Ad
E-posta
Website